Веб-сайт Пулинської районної державної адміністрації та районної ради
12000, Житомирська обл., Пулинський район, смт. Пулини, вул. Шевченка, 104, тел. 8(04131)3-16-14, 3-22-60, 3-11-22, 3-23-46, crda@i.ua
Історія Загальна характеристика Район у світлинах Інвестиції Анонси подій Інтернет-приймальня November 27th 2021 | 04:38

Пошук по сайту

Опитування
Якою мірою Ви задоволені якістю надання медичних послуг закладами району
не задоволені;
цілком задоволені;
рідко задоволені;
важко сказати
Наш край у ХV – ХVІ ст.

     У XIV - XV століттях поселення належало зміцнілому литовському князівству, а в XVI столітті власником Чортолісів був Каленик Мішкович, засновник роду Тишкевичів. ( 5 )
     Не дивлячись на недоступність лісів, серед яких розташувались Чортоліси, татари і тут запускали свої загони, як читаємо в описі замку житомирського 1544 року, що " люди на тих селищах не сміли перед татарами жити”(6)
     З 1545 року Чортоліси дісталися поміщикові Василю Тишкевичу, а в 1566 році Чортоліси вже згадуються під назвою - Пулини, а власником стає Фридерик Тишкевич.
     31 серпня 1583 року поселення згадується в скарзі воєводи Фридерика Тишкевича на Олександра, князя Пронського, сільського наставника, що послав з сусідньої Несолоні на Пулини свій загін, який вчинив збройний напад, побив і пограбував його підлеглих.
     У наступному році Фридерик Тишкевич позичив у підстарости міста Звягеля Василя Івановича Ільїнського і війта Томіла Манцевича 390 коп литовських грошей, відпустив їм у кредит на три роки „старі Пулини”, (7) ("копа" - лічильна одиниця, назва, якої походить з литовської "капат", що означає те саме, що рубати, рубель. В XIV -XV століттях копа дорівнювала 60 грошам.  В XV - XVI ст. на копи лічили гроші на більшості території України. )
     В назначений термін він Пулини не викупив, тому що Ільїнський і Манцевич вважали всі володіння своїми особистостями. Але князь Пронський систематично заїжджав в пулинські землі, палив ліси і робив різні збитки.
     Про це говорить акт № 28 від 31.08.1583 р. Це скарга поміщика Фридерика Тишкевича Логойського на поміщика Олександра Пронського за те, що останній вчинив збройний напад на село Пулини, зжав і забрав збіжжя, а підданих його, що виїхали за тим збіжжям, побив і пограбував.
Тишкевич не дотримувався умов договору, але й не забороняв робити пограбування з нанесенням великих збитків. У Пулинах говорили:" треба волю закликати".
     І в цей же час Тишкевич переводить деяку частину пулинських підлеглих до себе на Бердичівщину даруючи їм " волю на років двадцять".
     Василь Іванович Ільїнський і Таміл Манцевич у 1585 році висунули Фридерику Тишкевичу протест.
У акті № 81 від 18.09.1584 р. поміщик Василь Іванович Ільїнський повідомляє про те, що поміщик Фрідріх Юрійович Тишкевич - Логойський, який позичив у нього і поміщика Томила Манцевича 4.09.1578 р. 390 кіп литовських грошей, в заставу дав їм свій маєток Пулини на три роки, уже і після других трьох років маєток не викупив та боргу не повернув, "(8 )
     Невідомо, як той процес закінчився, однак Тишкевич мусив викупити Пулини із застави Ільїнського і Манцевича, так як в ревізії майна з 1593 року видно, що Пулини знову належали Мартину Тишкевичу. 
     На той час Пулини були селом, в якому було 50 будинків, 18 старих і 32 нових. 
     Селяни платили громадою грошовий та натуральний чинш, зокрема, по 10 коп грошей, 14 відер меду, з оренди млина і корчми і всякого напою платили грошей 20 коп, відбували раз на рік повинності підводами за 10 миль. (9)
Про розвиток товарно-грошових відносин того періоду свідчать знайдені на території району скарби монет. Вони були знайдені на території смт Червоноармійська, Неборівки, але найбільшим був Сколобівський скарб.
 

Цікаві факти
За інформацією відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації станом на 21.11.2016 року у Реєстрі зареєстровано 16968 виборців

Пошук в Інтернеті

Шукати

Прогноз погоди


Статистика
сьогодні:
715
всього:
110263
перегл. сторінки:
12638

Веб-портал органів виконавчої влади України

Верховна Рада України

Інтернет-представництво президента України

Житомирська обласна державна адміністрація

© 2008 - 2021 Червоноармійська районна державна адміністрація


© 2008 - 2021 Червоноармійська районна рада